Manapság a tárgyak és eszközök funkcionalitása mellett az esztétikumra is nagy hangsúlyt fektetnek a vásárlók, amely fokozottan igaz, amennyiben egy családi fészek, egy otthon kerül fókuszba.
A ház tetőzete esetében mérvadó szempontnak minősül a hosszú távra tervezés igénye; ugyanakkor a minőséget a meglévő tetőanyagokon túl a felhelyezési munkálatok is nagymértékben befolyásolják.
Alább a cserepeslemez tető felrakása és lécezése kapcsán kívánunk szólni.
A gyártók és eladók nagy többsége fontosnak tartja, hogy a vásárló tudatos legyen. Ez a tudatosság pedig a vásárlás passzusa előtti tájékozódáson alapszik, a tények és tévhitek figyelembe vételével, hogy a végén a lehető legjobb termék kerüljön a birtokába.
A cserepeslemez tető az egyik legelterjedtebb tetőtípusnak bizonyul, ami nem meglepő, hiszen egy sor pozitív tulajdonsággal rendelkezik:
- bármilyen építészeti stílushoz ideális – köszönhetően a cserepeslemez profilozásának
- a felújításra váró házak tulajdonosai éppolyan sikerrel vehetik igénybe ezt a korszerű tetőfajtát, mint építés előtt álló társaik
- a tetőtípusok sorában szembetűnően kis súllyal rendelkezik, mely megkönnyíti a rakodási és szállítási folyamatot
- egy minden ízében modern termékről van szó, mely mögött több évet felölelő kutatás, fejlesztés és nem utolsó sorban tapasztalat rejlik
- az innovációs eljárások szavatolják a cserepeslemez tető vízzáró képességét, hosszú élettartamát, strapabíróságát
- rendkívül ellenállónak mutatkoznak a szélsőséges időjárási kihívások közepette
- a színválaszték pedig külön öröm a vásárlók számára, akik egy sor szín közül választhatják ki az ízlésükhöz leginkább igazodó variációt (szürke, matt bordó, fenyőzöld, cserépvörös, téglavörös, sárga, bézs, antracitmetál, rézvörös stb.)
A cserepeslemezek lécezése
Amennyiben a cserepeslemez felhelyezése szakszerűen, körültekintő módon zajlik, nem lesz gond az időtállósággal.
A lemez felrakása során érdemes figyelembe venni egy sor tényezőt, éspedig:
- a cserepeslemezek vágását az erre a célra speciálisan kifejlesztett vágóeszközökkel (lemezfűrésszel, körfűrésszel) érdemes végezni – fontos, hogy a vágás folyamatában teljesen kiiktassuk a sarokköszörű használatát, mivel ez az eszköz súlyosan károsíthatja a bevonatot
- a cserepeslemez lécezése kapcsán érdemes figyelni a lécek közötti távolság (Lindab esetében 400 mm) betartására
- a tetőzet felújítása során is fontos betartani a statikai előírásokat
- a tetőzet vízzárósága kulcsfontosságú, melynek eléréséhez a megfelelő anyagminőség mellett a lemezek helyes összeillesztése is fontos – a cserepeslemezek így ellenállnak esőnek, erős széllökéseknek, hónak és jégnek egyaránt.
A cserepeslemezek felrakása
A cserepeslemez felrakása igényes, precíz, szakszerű műveletsort követel meg, tudniillik csupán ezzel profitálhatnak a háztulajdonosok a tetőzet kimagasló tulajdonságaiból: időtállóság, vízzáró képesség, tűzvédelem, hangszigetelés stb.
A lemezek felhelyezése esetében fontos figyelni a következő faktorokra:
- a rögzítőelemek tetőprofilonként változók lehetnek
- meg kell bizonyosodni arról, hogy a tetőlejtés minimum 14 fokos
- a cserepeslemezek minden esetben merőlegesen kerülnek az eresz vonalára
- a lemezvágást semmiképpen sem a tetőn végezzük, hanem minden esetben egy biztos talajon
- szerezzük be a cserepeslemez professzionális felhelyezéséhez szükséges eszközöket (vízmérték, mérőléc, popszegecs-húzó, dekfogó, ácsceruza, lemezvágó olló, rezgőkéses lemezvágó stb.)
A fentiekben ecsetelt információkat csupán betekintésnek szántuk, a professzionális, hibátlan munkavégzés érdekében célszerű tapasztalt szakember segítségét igénybe vennünk!