Mivel a tető felújítása hosszú távú befektetésnek bizonyul: érdemes alaposan átgondolni, melyik cseréptípust válasszuk a rendelkezésünkre álló kínálatból.
A többféle anyagból készült tetőcserepek között nehéz rálelni a megfelelő példányra, hiszen a kerámia, a beton vagy a fém cserepeknek egyaránt vannak már magas minőségű változatai.
A natúr felületű kerámia egy porózus anyag, mely a nedvességet magába szívja. Mindez pozitív lehet nyáron, amikor az átmelegedett cserépre hűsítő zápor esik: lehűti a tetőt. Ugyanakkor egy porózus anyag színe kevésbé marad tartós, és megtapad rajta minden szennyeződés. Ennek kiküszöbölése érdekében a natúr kerámiacserepek újabb generációját egy agyagásványt tartalmazó természetes színezőanyaggal, engób réteggel látják el. Az engób a cserép kiégetésénél beleég a felületbe, eggyé válik vele.
Az engóbos cserép nem szívja magába a nedvességet és a port, ellenáll az uv-sugaraknak, így jóval tartósabb az anyaga, és a színe sem változik.
A legmagasabb kategóriát, a csúcstechnológiát pedig az üvegmázas cserép képviseli, melynek fényes felülete hasonlít a kerámia járólaphoz.
Mivel a natúr kerámiára vastag üvegmáz kerül:
- az anyag nem válik porózussá
- a cserép semmiféle nedvességet nem szív fel
- rendkívül tartóssá válik
- és évtizedekig pompázik eredeti színében.
Ami a betoncserepet illeti: ha nagyobb szemcséjű anyagokból gyártják, jóval erősebb, jobban bírja a terhelést, ám „cserébe” érdesebb a felülete, ezért jobban lerakódik rajta a szennyeződés.
Mivel a normál betoncserép hamarabb elveszíti a színét, mint a kerámia, létrehozták a betoncserép egy újabb generációját. A speciális lakkfelülettel bevont innovatív betoncserepek kevésbé fakulnak, mint az egyszerűbb változatok.
Természetesen ebben a kategóriában is létezik a csúcsminőségű típus.
Ma már vannak olyan betoncserepek is, amelyeket ugyan nagyobb szemcséjű anyagból gyártanak – ezért igen erősek –, ám felvisznek rájuk egy finom szemcséjű, színezett betonréteget is. A két felvitt réteg együtt szilárdul meg, az eredményül kapott sima felületű betoncserép pedig kevésbé szennyeződik.
A legmodernebb változaton ennek a felső rétegnek van egy különleges, hőreflektáló hatása: azaz nem melegszik fel annyira, mint a normál cserepek.
A tetőtér-beépítéses otthonnal rendelkező háztulajdonosok számára az ilyen betoncserép alatt könnyebb elviselni a nyarat…
Érdekes és hasznos cikkek a témában:
Mennyi a tetőcserép megfelelő minimális lejtése vagy dőlésszöge?
Bővebben
Milyen színű cseréptetőt válasszunk otthonunkhoz?
Bővebben
Érdekes és hasznos tények a cseréptetőkről
Bővebben
Milyen formájú tetőcserepek léteznek?
Bővebben
A tetőcserepek időtállóságának titka és a vásárlás előnyei
Bővebben
Egyszerű tények és hasznos tudnivalók a betoncserépről!
Bővebben
Ezek a tetőcserép vásárláskor felmerülő legfontosabb kérdések!
Bővebben
Melyik a legjobb tetőcserép? Beton vagy kerámia cserepet válasszunk?
Bővebben